Ovanlig resa för Liya i Jeriko

Liya är en flicka som föddes med allvarliga problem med hjärta och lungor. Här berättar hennes mamma Fardous Mutair om dotterns ovanliga resa.

Sedan Liya var liten har hon varit tvungen att behandlas på sjukhus långa tider och genomgå en mängd olika operationer.

När det var dags för henne att börja skolan önskade jag att hon skulle få vara som andra barn och leka, lära och leva ett fullgott liv. Liya började i en vanlig förskola men trots att personalen gjorde sitt bästa var det svårt för henne att hänga med de andra barnen i de olika aktiviteterna. Hon behövde en skola som såg till alla hennes behov. Det blev SIRA-skolan i Jeriko.

Redan vid första besöket blev vi välkomnade med vänlighet. Frågorna om Liya handlade inte främst om hennes hälsa utan mest om vad hon tycker om, vad som gör henne glad, hennes intressen och styrkor. För första gången kände jag att någon såg Liya som en person och inte en patient.

Jag blev positivt överraskad över den individuella plan personalen gjorde, till exempel kontaktade skolan oss när Liya var frånvarande på grund av behandlingar. Detta innebar ett viktigt psykologiskt stöd.

Tack vare den trygga miljön kunde jag se förändringar hos Liya. Hon blev tryggare och började bygga vänskapsrelationer och umgås med sina klasskamrater även utanför skolan.

Liyas skolgång på SIRA-skolan har lärt mig att utbildning inte bara är böcker och lektioner utan att det är att ta hand om, förstå och forma en person. Liya kämpar på fysiskt men hennes lilla hjärta är nu starkt och fullt av vilja och kärlek.

Fardous Mutair, berättat för rektor Salwa Shareef
Översättning: Ingegerd Frick

Bildtext: Här blev Liya bemött som unik person, inte som patient. Hennes lilla hjärta är nu fullt av vilja och kärlek. (Foto: Salwa Shareef)