Läraren Leqa Trek hjälper Ali Njoom att rikta sin uppmärksamhet och inte låta tankarna fladdra omkring. (Foto: Salwa Shareef)
Långt innan de flesta barn öppnar sina ögon på morgonen har Ali Njoom börjat sin 15 km långa resa från hembyn al Auja till SIRA-skolan i Jeriko.
Varje steg är tungt, inte på grund av det långa avståndet – det handlar om tyngden från hans inre värld. Ali går i första klass och har diagnosen ADHD. Han kämpar med sitt rastlösa sinne, sin överskottsenergi och den ständiga utmaningen med att fokusera.
Redan i förskolan hade Ali svårt att vara stilla och lärarna behövde vara nära honom. Med små steg började familjen och skolan fokusera på hans styrkor, hans skarpa minne, klara röst och beslutsamhet. Ali började växa, lärde sig att fokusera, lyssna, sitta ner och viktigast av allt: tro på sig själv. Han har lärt sig att hans energi inte är ett hinder utan i stället en styrka.
Efter att Ali börjat på SIRA-skolan har behovet av kontakt med sjukvården minskat. Skolan har blivit som ett andra hem för honom, en plats där han känner sig trygg, älskad och förstådd. I Jeriko finns inga fritidsklubbar eller center för barn så gatorna är det enda alternativet. Skolan försöker vara . ett ljus i Alis liv som fyller tomheten som världen runt honom har skapat. Ali viskar för varje steg: ”Jag kan – visa mig bara vägen”
Leqa Treq
Översättning: Ingegerd Frick

