Ett hjärtevärmande möte

På mors dag i Palestina besökte barnen på SIRA-skolan i Betlehem ett äldreboende i närheten, ”St. Nicolas hem för äldre”. Det uppskattade besöket gav många leenden och barnen fick en värdefull lektion om livet.

Inför besöket hade eleverna målat kort, skrivit brev och tillverkat små gåvor. De fick lära sig om vanliga utmaningar som följer med åldrande, bland annat ökad ensamhet och hälsoproblem.

Det blev ett varmt och entusiastiskt möte när eleverna kom till boendet, hälsade och lämnade sina små presenter. Sedan blev det en stund av samtal. Barnen fick lyssna till de äldres berättelser om hur det var förr i tiden och själva fick de berätta om sina egna liv. En känsla av samhörighet skapades.

Eleverna blev påtagligt berörda av de äldres historier och erfarenheter. Många sa efteråt att de hade fått en djupare förståelse för gamla och att det är viktigt att visa vänlighet och respekt gentemot den äldre generationen. Det blev en stark påminnelse om hur vänliga handlingar kan göra skillnad i en annan människas liv.

Besöket innebar inte bara en ljuspunkt för de äldre, utan gav även barnen ett minne och inspiration som kan komma till användning när de växer upp. Förhoppningsvis kommer de, oavsett ålder, fortsätta att försöka göra världen till en bättre, vänligare och mer barmhärtig plats.

Text: Nadira Saed
Översättning: Ingegerd Frick

Bildtext: En känsla av samhörighet skapades när SIRA-skolan besökte ett äldreboende i Betlehem. (Foto: Mary Hawash)